چگونه با سرفه یا سرماخوردگی بخوابیم؟

جلوگیری از آبریزش بینی

هر ساله تا 30 میلیون ویزیت پزشک برای رفع سرفه انجام می شود. بسیاری از افراد نیز احتمالاً بدون مراجعه برای درمان، سرفه را تجربه می‌کنند، زیرا میتواند این نشانه ای از سرماخوردگی و یا آنفولانزا باشد. هنگامی که سرفه دارید، ممکن است متوجه شوید که با خواب شما تداخل دارد. خوشبختانه، اقداماتی وجود دارد که می توانید از آن برای خواب بهتر کمک بگیرید.

عسل مصرف کنید:

کارشناسان توصیه می کنند قبل از مصرف داروهای سرماخوردگی، والدین به کودکان بالای 12 ماه عسل را به عنوان درمان ایمن تر برای عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی استفاده کنند. برای کودکان غیر شیرخوار، نشان داده شده است که مصرف عسل قبل از خواب، دفعات و شدت سرفه های شبانه کودک را کاهش می دهد.

محققان مطالعات خود را به صورت ویژه، بر روی کودکان متمرکز می کنند زیرا داروهای سرفه بدون نسخه، خطرات بیشتری را نسبت به بزرگسالان برای کودکان ایجاد می کنند، بنابراین یافتن یک درمان جایگزین برای این گروه سنی اهمیت ویژه ای دارد. با این حال، بزرگسالان نیز می توانند عسل را برای درمان سرفه امتحان کنند. عسل دارای اثرات محافظتی متعددی از جمله ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد باکتری بودن است.

داروی های سرفه را امتحان کنید:

به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی بدن، سرفه هدف خاص را به همراه دارد. برخی از متخصصان پزشکی هشدار می‌دهند که استفاده بیش از حد از داروهایی که سرفه را سرکوب می‌کنند می‌تواند بر مدت زمانی که فرد طول می‌کشد تا از بیماری خود بهبود یابد، تأثیر بگذارد. اگر متوجه شدید که داروی سرفه به خواب شما کمک می کند، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که از آن در حد اعتدال استفاده کنید و عوارض جانبی احتمالی را در نظر داشته باشید. برای سرفه خشک، یک قرص ممکن است برای آرام کردن رفلکس سرفه کافی باشد، تا بتوانید بخوابید.

مطالعات تحقیقاتی نتایج متفاوتی را در مورد اثربخشی داروهای سرفه نشان می دهد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که داروهای ضد سرفه و بسیاری از داروهای سرفه با عوارض جانبی ناخوشایندی همراه هستند.

یک ضد احتقان بینی را امتحان کنید:

ضد احتقان‌های بینی حاوی موادی هستند که رگ‌های خونی را هدف قرار می‌دهند تا مجرای بینی را باز کنند تا آبریزش بینی را کاهش دهند، که به طور غیر مستقیم به کاهش سرفه در شب کمک می‌کند. اکثر داروهای ضد احتقان بینی به صورت قرص، قطره یا اسپری بینی بدون نسخه در دسترس هستند.

مانند تحقیقات داروهای سرفه، مطالعات در مورد استفاده از داروهای ضد احتقان بینی برای درمان سرماخوردگی نتایج متفاوتی را به همراه داشته است. اگرچه ممکن است برای برخی افراد موثر باشد، اما می تواند عوارض جانبی مانند فشار خون بالا، سردرد، حالت تهوع، سرگیجه و بی خوابی را نیز به همراه داشته باشد. این داروها نباید بیش از پنج روز استفاده شوند و کودکان کمتر از شش سال نباید از آنها استفاده کنند.

یک مایع گرم بنوشید:

چای داغ و سوپ مرغ، داروهای خانگی محبوبی هستند که اغلب گفته می شود علائم سرماخوردگی را تسکین می دهند، اگرچه تاثیر مایعات داغ بر سرماخوردگی به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است. یک مطالعه در دهه 1970 نشان داد که مصرف مایعات داغ، مانند آب داغ یا سوپ مرغ، احتقان بینی را کاهش می دهد.

یک مطالعه جدیدتر نشان داد که یک نوشیدنی داغ هیچ تأثیر عینی بر توانایی نفس کشیدن آسان از طریق بینی ندارد، اما باعث شد تا افراد گزارش دهند که می توانند راحت تر نفس بکشند. علاوه بر این، افرادی که نوشیدنی گرم مصرف کردند، گزارش کردند که احساس سرما و خستگی کمتری می‌کنند. در خاتمه، خوردن یک فنجان چای یا کاسه سوپ گرم به شما کمک‌ میکند تا حس بهتری داشته باشید.

سر و گردن خود را بالا بیاورید:

سرفه‌های مربوط به آبریزش ‌بینی می‌تواند به دلیل نیروی جاذبه زمین، به یک مشکل بزرگ‌تر تبدیل شود. اگر به نظر می رسد که سرفه شما پس از دراز کشیدن بدتر می شود، سعی کنید سر و گردن خود را بالا نگه دارید. از یک بالش گوه ای یا چند بالش تخت استفاده کنید تا هنگام دراز کشیدن در وضعیتی که سرتان را بالاتر از بقیه بدنتان قرار می دهد راحت باشید. در حالی که این ممکن است به بزرگسالان کمک کند، اما برای کودکان خردسال یک درمان توصیه شده نیست.

از یک دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید:

برخی از مطالعات نشان داده اند که سطوح رطوبت بالاتر برای پاکسازی مجرای بینی مطلوب تر است. اگر اتاق خواب شما بیش از حد خشک است، ممکن است بخواهید برای حفظ رطوبت که بین 30 تا 50 درصد توصیه شده است، از یک دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید. نگه داشتن سطح رطوبت بالای 40 درصد همچنین ریسک مبتلا شدن به ویروس آنفولانزا را کمتر می کند، که ممکن است به محافظت از دیگران در خانه شما کمک کند. گفته می شود، خانه ای که خیلی مرطوب است نیز می تواند علائم تنفسی را برای برخی افراد تشدید کند. مهم است که مرطوب کننده را به طور منظم تمیز کنید و فقط از آب مقطر استفاده کنید.

چرا در هنگام بیماری بیشتر در شب سرفه می کنم؟

افراد ممکن است به دلایل متعددی سرفه های شبانه را تجربه کنند. بدن ما به طور طبیعی با سرفه کردن پاسخ می دهد تا با حذف مخاط و اجسام خارجی از نای و ریه‌ها از ما محافظت کنند. به طور کلی، سرفه چه در شب و چه در روز، عملکرد مشابهی دارد.

هنگامی که بیمار هستید، به دلیل آب ریزش های پشت بینی سرفه شما ممکن است در شب بدتر شود. (آبریزش پشت بینی به ترشحاتی اطلاق می شود که به جای بیرون آمدن از بینی، از پشت گلو جاری می شوند.) این علامت اغلب همراه با سرماخوردگی و همچنین آنفولانزا، آلرژی و عفونت سینوسی است. دراز کشیدن به پشت می تواند ترشحات پشت بینی را بدتر کند، به همین دلیل است که شما متوجه سرفه های بدتر در شب می شوید.

سرماخوردگی چگونه بر خواب شما تأثیر می گذارد؟

بیش از 40 درصد از مردم گزارش می‌دهند که خوابیدن بیش از حد معمول در مقابله با سرماخوردگی به آنها کمک می‌کند، اما طبیعی است که هنگام سرماخوردگی دچار مشکل خواب شوند. در یک نظرسنجی که در چندین کشور انجام شد، 46 درصد از مردم گزارش دادند که سرماخوردگی یا آنفولانزا توانایی آنها را برای داشتن خواب خوب مختل می کند. علاوه بر این، 94 درصد گزارش کردند که هنگام ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا، این علائم، آنها را در شب از خواب بیدار می کند.

اگرچه سرفه علامتی است که به احتمال زیاد در شب هنگام سرماخوردگی شما را از خواب بیدار می کند، علائم دیگر سرماخوردگی مانند درد، گلودرد، آبریزش بینی و نیاز به عطسه نیز ممکن است خواب شما را مختل کند.

آیا می توانید در سرما خوردگی بخوابید؟

متخصصان پزشکی هنوز درمانی برای سرماخوردگی پیدا نکرده‌اند، اما توصیه می‌کنند در حین بهبودی، استراحت کافی داشته باشید. خواب و سیستم ایمنی ارتباط نزدیکی با هم دارند، بنابراین دریافت خواب کافی به طور کلی باعث بهبودی می شود. تحقیقات نشان می‌دهد که خواب به دلیل تأثیر آن بر هورمون‌های بدن و پاسخ التهاب، ایمنی را بهبود می‌بخشد.

افرادی که یک هفته قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگی دچار کمبود خواب هستند، نسبت به افرادی که خواب کافی دریافت می کنند، بیشتر در معرض علائم هستند. مطالعات نشان می‌دهد کسانی که کمتر از پنج ساعت در شب می‌خوابند، بیش از دو برابر بیشتر از کسانی که بیش از هفت ساعت در شب می‌خوابند، در معرض علائم هستند. کسانی که کمتر از هفت ساعت در شب می خوابند، تقریباً سه برابر بیشتر از کسانی که حداقل هشت ساعت می خوابند، در معرض سرماخوردگی هستند.

چه زمانی با پزشک خود صحبت کنید:

سرماخوردگی و علائم مرتبط با آن، مانند سرفه، معمولاً حدود هفت تا 10 روز طول می کشد. اگر علائم سرفه یا سرماخوردگی شما بیش از این بازه زمانی باقی ماند یا احساس شدیدی داشتید، از پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. اگرچه بسیاری از افراد به راحتی از سرماخوردگی بهبود می یابند، اما کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا بیماری های خاصی دارند در معرض خطر تبدیل سرماخوردگی به عفونت جدی تری مانند ذات الریه یا برونشیت هستند.

سلب مسئولیت پزشکی: محتوای این صفحه نباید به عنوان توصیه پزشکی در نظر گرفته شود یا به عنوان توصیه ای برای درمان یا دارویی خاص استفاده شود. همیشه قبل از مصرف داروی جدید یا تغییر درمان فعلی خود با پزشک خود مشورت کنید.
Hamidreza وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *