چطور ساعد قوی و محکم بسازیم ؟

آناتومی عضلات ساعد

در این مقاله به بررسی فرم درست حرکت ساعد با هالتر به صورت نشسته و نحوه اجرا (آناتومی اجرا) این حرکت میپردازیم. در این حرکت عضلات داخلی ساعد شما درگیر هستند و با تقویت ساعد حمایت ویژه ای از عضلات محدوده بالاتر دست به خصوص بازو کرده ایم که در زندگی روزمره و تمرینات سنگین تر حایز اهمیت میباشد.

wodino-barbell-wrist-curl
wodino-barbell-wrist-curl

اغلب مشاهده میشود که افرادی که در باشگاه تمرین میکنند به دنبال رشد و فرم دهی عضلات خود هستند یا برای ورزش قهرمانی در صدد افزایش ظرفیت های جسمانی هستند اما در این میان به عضلات بزرگتر یا حرکات اصلی بدنسازی همیشه  توجه بیشتری میشود غافل از اینکه عضلات کوچکتر در بدنسازی همیشه نقش پر رنگی در رشد و توسعه بدن دارند و تقویت آنها باید در دستور کار برنامه تمرینی افراد ورزشکار باشد.

یکی از این عضلات در ورزش عضلات ساعد هستند که در زندگی روزمره ما به عنوان عضلات کلیدی ایفای نقش میکنند.از انجام کارهای ابتدایی روزمره تا فعالیت های پیچیده تر و ضعف آن باعث اختلال در زندگی ما میشود.همچنین در ورزش از حرکات پایه ورزشی تا حرکات پیچیده تر ساعد سهم زیادی دارد.

در بدنسازی ساعد به عنوان یک عضو اساسی در تمرینات بالاتنه و همچنین پایین تنه میباشد. در انجام انواع لیفت ها و پرس ها و تمرینات قدرتی تا انجام تکنیک های ورزشی رشته های مختلف ما به ساعد باید توجه کنیم و تقویت آن مهم هست.

آناتومی اجرا :

تمرینات ساعد از جنس حرکات تک مفصلی است و حرکت های اولیه در آن دور شدن و نزدیک شدن میباشد .

از ماهیچه ها برای تقویت مچ دست و گریپ کردن یا گرفتن در دست استفاده میشود وبخشی از  ظرفیت های روزمره کار با دست در انسان به حرکات مکانیکی ساعد وابسته است.هدف تمرین ساعد با هالتر تقویت نزدیک کننده های ساعد میباشد.

نحوه اجرا :

1.  روی نیمکت بنشینید

2.  ساعدهای دو دست را روی نیمکت قرار دهید

3.  در حالی که هالتر را در دستان خود قرار میدهید آن را از سمت پایین و به سمت بالا بیاورید تا کمی بالا تر از سطح افقی قرار گیرد.

4.  زمانی که هالتر را تحت کنترل پایین می آورید اجازه دهید تا هالتر تا میان انگشتان شما بغلتد.

فرم های حرکتی دیگر:

  1. انجام حرکت با باربل (هالتر)
  2. انجام حرکت با دمبل
wodino-dumbbell-reverse-wrist-curl
dumbbell-reverse-wrist-curl
wodino-dumbbell-wrist-curl
dumbbell-wrist-curl
wodino-dumbbell-wrist-extension
dumbbell-wrist-extension
wodino-barbell-wrist-curl
barbell-wrist-curl
wodino-barbell-reverse-wrist-curl
barbell-reverse-wrist-curl

در آخر :

حفظ قدرت ساعد باعث جلوگیری از آسیب دیدن مچ دست و تسهیل در انجام انواع فعالیت های وابسته به دست میباشد.در بدنسازی به عنوان یک عضو مهم برای انجام انواع فعالیت ها به حساب میاید و اگر آسیب در مچ دست موجود باشد می توان آن را به صورت های مختلف انجام داد تا باعث التهاب و تشدید آسیب نگردد.

samannouri

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *